CORONA’DAN UZAK TATİLİN ADRESİ ALAÇATI ALÂ OTEL OLACAK

Tek odalı bir taş evin kalıntılarından var oluş hikayesi yeniden yazılan Alaçatı Alâ Otel, yeni tip koronavirüs o salgınında normalleşmeyle birlikte sezona merhaba dedi. Mimar Orhan Bayrak, geçmişten günümüze doğru Alaçatı Alâ Otel’in hikayesini ve pandemi hazırlıklarını anlattı.

hem izole hem de benzersiz bir tatil deneyimi yaşamak isteyenleri bekleyen Alaçatı Alâ Otel, 2010 yılından bu yana sürdürdüğü butik hizmet anlayışını üst düzey hijyen önlemleriyle 2020 sezonunda da devam ettiriyor. Her biri diğerinden farklı dekore edilmiş 20 odası bulunan Alâ Otelin detaylarını öğrenmek için bir araya geldiğimiz Kinesis İnşaat AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Orhan Bayrak otel ile ilgili merak ettiğimiz soruları şöyle yanıtlıyor:

Kısaca Alâ Otel’in kuruluş hikayesini anlatır mısınız?

Benim için altına imza attığım her işin bir hikâyesinin olması çok önemli. Kinesis İnşaat olarak, bulunduğumuz bölgenin tarihi yapısına aykırı düşmeden geleneksel olanla modern olanı harmanlayan işler yapıyoruz. Mekânların hafızası da projelerimize çok güzel detaylar eklememizi sağlıyor. Alaçatı’daki Alâ Otel’e ek olarak İstanbul’un en sevdiğim yerlerinden Asmalımescit’te Jurnal Otel ve Ataşehir’de The City Suites isimli iki butik otelimiz daha bulunuyor.


5 YILDIZLI OTEL KONFORUNDA

Alâ Otel’in hikayesine gelince, benim için bambaşka bir noktada duruyor. Orayı babama ithafen tek odalı bir taş evin kalıntılarından yeniden var ettik. Alâ Otel, Alaçatı’nın cumbalı taş bina geleneğinin modern bir estetik yorumla birleşmesi sonucu ortaya çıkan mimari yapısıyla dikkat çekiyor. Konsept olarak eski Rum evlerinin tasarımına sadık kaldık. Bölgenin kalbinde olmasına rağmen misafirlerimize sessizliği, konforu, mahremiyeti yaşatacak detaylara özen gösterdik. Alâ Otel ile başlayan otelcilik hikâyemizde hem hizmet hem de mimari anlayışımızla sektöre yeni bir soluk getirmeyi hedefledik. Bu hedef doğrultusunda lüks, beş yıldızlı otel düşüncesiyle değil ama şıklık ve konfordan asla ödün vermeyen kendimize özgü bir ara otel formu oluşturduk. Çünkü Türkiye’de beş yıldızlı otel konforunda fakat daha erişilebilir fiyatlarla otelcilik anlayışının eksik olduğuna inanıyoruz. Bu düşüncemiz aslında misafirlerimizin memnuniyetinde kilit rol oynuyor.

“HİJYEN KOŞULLARINI HAKKIYLA YERİNE GETİRİYORUZ”

Alâ Otel pandemi için nasıl bir hazırlıklı yaptı?

Alâ Otel’de biz her zaman mahremiyeti ve butik hizmet konforunu ön planda tutarak hizmet verdik, hizmet kalitemizin misafirlerimizin beklentisinden bir adım ötede olmasına özen gösterdik. 2010 yılından bu yana işletmemizin ilk prensibi otelde konaklayan misafirlerimize kendilerini evlerinde hissettirmek. Bu mottomuzla şehir içi hayatlarında gürültü dolayısıyla nadiren rastlayabildikleri huzuru, Alaçatı’nın kalbinde doğa ve sevgiyle harmanlayarak misafirlerimize sunuyoruz. Aynı hassasiyeti bu süreçte de koruduk, bugüne dek üst seviyede dikkat ettiğimiz temizlik konusu artık yeni bir boyut ve önem kazandı. Misafirlerimizin konakladığı süre boyunca evlerindeki hijyeni sağlamak için gerçekleştirdikleri tüm şartları biz zaten profesyonel bir işletme olarak sağlıyorduk, şimdi bu şartlar otoritelerin belirlediği yönergelerle kayıt altına alınmış oldu. Ortak alanların temizlik ve dezenfekte standartlarından personelimizin alacağı önlemlere dek sağlamakla yükümlü olduğumuz hijyen koşullarını hakkıyla yerine getiriyoruz.

Tesisimizde periyodik olarak bakanlık onaylı dezenfekte işlemleri gerçekleştiriliyor. Yine otoriteler tarafından belirlenen Covid-19 protokolü hakkında personelimize eğitimler veriyoruz. Misafirlerimiz gelir gelmez temassız ateş ölçümü yapıyoruz. Sosyal mesafeye ilişkin yönlendirmelere uymaları için bilgilendirerek, önlemlerin uygulanması konusunda takipçi oluyoruz. Gerekli ekipmanlar için otel girişinde bir dezenfektan, maske ve eldiven standı bulunduruyoruz. Kronik rahatsızlıklarının olup olmadığını, son iki hafta içinde ziyaret ettikleri yerleri ve Covid-19 geçirip geçirmediklerini soruyoruz. Operasyonlarımızda her bir servis için ayrı bir koruyucu ekipman seti kullanarak bulaş riskini minimuma indirgemeyi hedefliyoruz. Bu zor günler bir gün mutlaka tarihin tozlu sayfalarında yerini alacak ve biz yine o eski sakin günlerimize geri döneceğiz. Bu süreçte önlemlerimizden ödün vermeden çalışmaya ve misafirlerimize hizmet vermeye devam edeceğiz.


Neler değişti? Müşterilerin karşılaşacağı yenilikler var mı?

Salgın sürecinde yaşamımızı tasarlarken, aile bireylerimizi ağırlama mantığıyla işlettiğimiz Alâ’yı da, kurallara uygun, ailemize azami özen gösteren fakat konforu da geri plana atmayacak şekilde işletir hale geldik. Tesiste ufak çaplı düzenleme ve ekipman yenileme çalışmalarımızı tamamladık. Mevcut konforunuzu bir üst noktaya çıkarak bu değişikliklerimizin misafirlerimiz tarafından da beğenileceğini ve asla ödün vermeyeceğimiz hizmet kalitemizi destekleyeceğini düşünüyoruz.

“TÜM BU YAŞANANLARDAN UZAKLAŞMAK İSTEYENLERİN ADRESİ BİZ OLACAĞIZ”

Geçtiğimiz sezon nasıl geçti?

Geçtiğimiz sezondan çok memnunduk, yüzde 100 dolulukla kapattık. Bu yıl için de sezon başlamadan önce hedefimiz, geçen sene kaydettiğimiz başarımızı katlamak yönündeydi. Yılın ilk çeyreğinde hayatımıza giren pandemi gerçeği hepimiz için bir sürpriz oldu elbette. Diğer yandan özellikle normalleşmeye doğru ilerlediğimiz bu günlerde, herkesin sevdiği, aradığı sükûnet sunan köy tatiline özleminin katlandığını gözlemliyoruz. Tüm bu yaşananlardan uzaklaşmak isteyenlerin adresi biz olacağız.


“ALAÇATI’DA ALA BİR SEZON BEKLİYORUZ”

Bu sezonun nasıl geçmesini düşünüyorsunuz?

Gelen talepler bu yılın da iyi geçeceğini gösteriyor, çünkü kemikleşmiş müşterilerimizin 11. yılımızda bize en büyük hediyeleri Alâ evlerini tercih ederek bize olan güvenlerini göstermeleri oldu. Kısacası, biz Alaçatı’da Alâ bir sezon bekliyoruz ve yeni misafirlerimizle buluşmak için sabırsızlanıyoruz.

Alaçatı Mh. 13046 Sk. No:1 Alaçatı 35950 Çeşme-İzmir
M: +90 533 608 00 78
T: +90 232 716 07 80
info@alaotel.com
Sürdürülebilirlik